Powered by Smartsupp

Srovnání kanabinoidů HHC, HHC-O a HHC-P

HHC a jeho deriváty jsou na trhu teprve chvíli a už je kolem nich pořádný humbuk. Zatím ale chybí seriózní výzkumy týkající se účinků i možných rizik spojených s těmito kanabinoidy. Proto je třeba obezřetnosti, a to jak při posuzování dostupných informací, tak i při případném výběru produktu. Vše o bezpečnosti HHC se dočtete zde.

HHC

Novinka? Ne tak úplně. Psal se rok 1944, když syntetické HHC poprvé spatřilo světla světa v laboratoři amerického chemika Rogera Adamse. Velmi zjednodušeně řečeno vzniklo spojením THC s molekulami vodíku. Až později, v roce 2020, vyšlo najevo, že je HHC přirozenou součástí konopí. Avšak jen ve velmi malém množství a extrakce přímo z rostliny by se tak finančně nevyplatila. HHC, které dnes známe, proto vzniká synteticky v laboratoři. Podrobněji jsme o HHC psali zde.

Proč se v poslední době těší oblibě? Jeho účinky jsou údajně méně intenzivní a kratší, přesto podobné jako účinky známého, avšak u nás nelegálního kanabinoidu delta 9-THC. Srovnání THC a HHC jsme ostatně přinesli nedávno.

Zkušenosti s touto látkou zatím naznačují, že je HHC poměrně stabilní a může mít relaxační i euforické účinky.

Důvodem pro oblíbenost HHC může být i to, že jako novinka láká přirozeně zvědavé jedince, kteří nemají trpělivost, až bude tato látka více prozkoumána.

HHC-O

„Óčko“ v názvu tohoto kanabinoidu označuje acetát přidaný k hexahydrokanabinoludíky, díky kterému jsou jeho účinky silnější. Říká se, že se nejvíce přibližuje delta-9 THC. Nástup účinků by měl být pozvolný, což může uživatele mást. Proto je dobré vzít v úvahu, že je HHC-O je poměrně silný, a je třeba k němu tak přistupovat.

HHC-P

Tento derivát není příliš známý a poměrně málo se o něm také ví. Kolují ale zvěsti, že je ještě silnější než delta-9 THC. S THC má společný uhlíkový ocas ze sedmi uhlíků a proto se předpokládá, že by jejich účinky na tělo a mysl mohly být podobné. Má se za to, že může vyvolávat euforii, silný psychoaktivní účinek a návaly energie a že účinky HHC-P pociťují i ti uživatelé, kteří si o sobě myslí, že jsou tolerantní vůči THC. Odlehčeně řečeno: „P“ jako palba, ne však nutně v pozitivním slova smyslu. Pozor! Přímá konzumace čistého derivátu se nedoporučuje a malé množství HHC-P v produktu je žádoucí.

V současné době (leden 2023) jsou zmíněné látky v České republice legální, respektive nejsou zmíněny v nařízení vlády o seznamech návykových látek. Jde ale o kontroverzní látky a jejich status se může měnit, doporučujeme proto situaci sledovat a v každém případě se vždy chovat v souladu se zákonem.

 

HHC vzorec

Shrnutí

Poznatků o látkách obsažených v rostlině konopí je čím dál více. V poslední době se hodně mluví o HHC a jeho derivátech, které, jak se zdá, můžou ve větší či menší míře přinášet euforii, uvolnění a celkový pocit pohody. O samotném HHC se říká, že má méně intenzivní a kratší účinky než THC, HHC-O je sinější, P v HHC-P je popisováno jako ještě silnější než delta-9 THC. Každé tělo je jedinečné a bude na každou jednu ze sloučenin reagovat jinak. Vzhledem k tomu, že jde o syntetickou látku, rozdíly můžou být i výrobce od výrobce. Jisté je, že je třeba provést ještě hodně studií, aby byly účinky HHC a jeho derivátů dostatečně prozkoumány a abychom mohli odpovědně zvážit míru rizika jejich užívání.

 

 

Foto: Shutterstock

„Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívání omamných či psychotropních látek či páchání jiné nezákonné činnosti. Další informace naleznete v našem Prohlášení o odpovědnosti.“